Vše pro krásný pokojíček
Perte povlečení správně
Říkáte si, že prát povlečení není žádná věda. Šup s ním do pračky, přidat aviváž a prací prášek a pereme pěkně na 40.
Ale určitě se vám nebo vašim známým už stalo, že po pár vypráních ztratilo povlečení barvu, začalo žmolkovatět nebo jste si při skládání všimli, že švy jsou vytahané a nesedí k sobě, v tom horším případě i podivně zapáchalo.
Pokud se jedná o pvlečení z nekvalitních materiálů, je velmi pravděpodobné, že se praním brzy setkáte například se žmolky nebo neznámým zápachem. Ale na co si dát pozor u kvalitního povlečení, aby i po několika vypráních vypadalo jako nové a krásně vonělo?
Ložní prádlo se obvykle pere při teplotách 40-60°C v závislosti na materiálu, ze kterého je vyrobeno. Tady je potřeba dbát na doporučení výrobce a postupovat dle značek na obalu. Ze značek vyčtete mnoho důležitých informací k materiálu, způsobu praní i žehlení, případně používání pracích a čistících prostředků a sušiček. Dodržování pracích postupů je první a nejdůležitější krok. Nejste si jisti všemi symboly? Stáhněte si je zde a dejte k ostatním pracím prostředkům.
Nemáte už obal ke svému povlečení nebo jste se rozhodli pomoct babičce s úklidem? Stačí při praní dodržovat několik pravidel a určitě nic nezkazíte. Nejčastějšími typy povlečení jsou bavlna, krep, flanel, damašek, mikrovlákno a satén. Poznáte je velmi snadno.
Bavlna, flanel, damašek
je totožný materiál, tj. 100% bavlna, rozdíl najdete pouze v povrchu, který je u flanelu a damašku povrchově upraven. U flanelu máte pocit, že je oproti bavlně hebký, hřejivý a podobný jemnému plyši. Damašek má velmi luxusní vzhled, je přirozeně lesklý a hedvábně jemný. Bavlnu vždy perte na 60°C z rubu a zapnutým zipem, žehlete na nejvyšší stupeň a otáčky při ždímání nechte do výše 1000 ot/min. Čím méně otáček, tím menší pomačkání a snadnější žehlení. Bavlna snese i nižší teplotu v sušičkách. Chcete kvůli úspoře prát na nižší teplotu? Dnes již pračky disponují přímo programem určeným pro bavlnu s teplotou praní 40°C.
Krep
už na první pohled vypadá zmačkaně, takže je jeho údržba mnohem jednodušší. Krepové povlečení můžete prát z rubu se zapnutým zipem na 40 – 60 °C s otáčkami do 1000 ot/min. Žehlení? Vůbec ne. Stačí vysušit na prádelní šňůře nebo v sušičce na program „vlhké žehlení“ a máte hotovo.
Mikrovlákno
není přírodním materiálem jako bavlna. Je vyrobeno ze 100% polyesteru. Díky tomu je povlečení z mikrovlákna příjemně hebké a jemné, stálobarevné a neuvěřitelně hřejivé. Nejvíce si jej zamilují děti, protože připomíná roztomilé plyšové hračky. Umělé materiály je potřeba prát na nižší teploty, ideálně na 30-40°C a nežehlit. Sušičku samozřejmě použít můžete.
Satén
může být vyroben z různých materiálů, např. bavlny, syntetiky či hedvábí a viskózy. Jedná se o speciální tkací proces, kterým vzniká velmi příjemná a lehká látka, která v létě chladí, klouže a nemusí se žehlit. Pokud je vyroben z umělých vláken, postačí teplota praní nižší 40°C, u mako-saténu (bavlněný satén) je vhodná teplota vyšší, 60°C. Stejně jako u přechozích materiálů je lepší ždímat na nižší otáčky do 1000 ot/min a POZOR – nesušit v sušičce. Tady je třeba nastavit teplotu na žehličce na nižší stupeň.
Při ždímání je potřeba myslet na jedno. Čím vyšší otáčky tím více se materiál pomačká, hůře se žehlí a zároveň může dojít ke ztrátě původního tvaru a švy tak nebudou k sobě sedět.
A jak zajistit vůni a správné vyprání? Určitě pračku nepřeplňujte. Nedokážete odhadnout váhu praného prádla? Obecná rada je, že po nasoukání špinavého prádla do bubnu pračky je potřeba, aby nad prádlem vznikl prostor o něco větší, než je šířka dlaně. Pokud se vám i přes to zdá, že je celá kupa prádla hodně těžká, raději uberte a rozdělte praní na dva cykly. K praní používejte prací prostředky na barevné a jemné praní v množství, které je doporučeno na obalu. Málo pracího prostředku nemusí vyprat prádlo dobře, a naopak velké množství zanechává bílé skvrny. A aviváž? Je jen na vás.
Náš tip: mnoho pracích prášků již aviváž obsahuje a chcete-li zvýraznit jeho vůni, nepřidávejte aviváž zvlášť, ale přidejte 1 dcl octa. Ocet zničí bakterie v pračce, které mohou po nějaké době zapáchat a zároveň prádlo krásně provoní. Kromě toho ušetříte nějakou tu korunku za aviváž :-)