Jak nalepit tapetu na zeď?

Jak nalepit tapetu na zeď?
Chystáte se na rekonstrukci nebo jen chcete drobnou změnu, která místnost ozvláštní? Možná je právě čas vybrat dekorativní tapetu na zeď, která oslní nejen vás, ale i vaši návštěvu.

Jistě znáte scénky ze starých filmů jako „Můj brácha má prima bráchu“, kde muž stojí na štaflích, zápasí s pásem papírové tapety, která drží všude, jen ne na stěně a vedle na stole žena natírá lepidlem další pás tapety.  Nemusíte se bát, lepení tapet je dnes mnohem jednodušší a díky materiálům tapet to zvládne opravdu každý laik. A pokud si přeci jen ještě nejste tapetováním jisti, po přečtení článku určitě změníte názor 12

 

 

1. Výběr tapety

 

Pro začátek je třeba si v nabídce udělat trochu jasno, ať při výběru dekorační tapety na zeď víte, kterým směrem se vydat a co přesně chtít koupit. Nabídka tapet je dnes opravdu široká a tím nejsou myšleny jen barvy a vzory, ale také materiál a typ zpracování.

 

 


Základními druhy z pohledu materiálu jsou tapety papírové, vinylové a vliesové.


Papírovépoznáte snadno. Oproti jiným tapetám jsou výrazně levnější a už na dotek je zřejmé, že se jedná o papír. Samotné lepení je časově náročnější. Po nánosu lepidla na tapetu je potřeba čekat, až materiál pořádně zvlhne. Pak můžete tapetu nalepit a dobře uhladit, čímž může lehce změnit svůj rozměr. Nedoporučují se do vlhkých místností a na stěny s tendencí k praskání. Některé je možné později překrýt běžným nátěrem bez nutnosti strhávání.


Vinylové už jsou propracovanější a můžete je lepit na jakýkoliv podklad, popraskané stěny, i do vlhkých místností jako jsou koupelny. Nabízí mnohem větší škálu barevného provedení a vzorů, které často imitují dřevo či kámen. Přední strana je vyrobena z umělé hmoty a nepropouští vlhkost. Lepidlo se nanáší na tapetu nebo na stěnu podle typu spodní vrstvy (papír nebo vlies).


Vliesové tapety na zeď jsou relativně nové, ale už si získaly velkou oblibu. Jsou pestré, zachovávají si svou barevnou stálost i při působení slunečního svitu, jsou rozměrově stabilní a drobné nečistoty můžete omýt vlhkým hadříkem. Snadno se lepí, protože stačí lepidlem natřít stěnu. Při sundávání tapety ji není třeba vlhčit a sundáte ji jednoduchým tahem. Propouští vlhkost i vzduch.

 

 

2. Měření tapety


Víme, kde chceme tapetovat, jaký typ podkladu i případnou vlhkost místnosti máme, takže už víme, po kterém materiálu při výběru pokukovat. Nastává čas pro samotné měření rozměrů a počítání velikosti tapety. Všechny tapety se prodávají v rolích (pásech), se kterými se snadněji manipuluje.

 

Tapety na míru představují velmi oblíbenou část sortimentu, protože daný motiv se skutečně přesně přizpůsobí vámi zadaným rozměrům (zmenší, zvětší, roztáhne) a výsledný dojem je opravdu dokonalý. Pro tapetu na míru vám obvykle stačí znát výšku a šířku stěny, kde chcete tapetu umístit. Nepočítá se s žádnými nadměry nebo přesahy. Vynásobením šířky a výšky získáte celkový rozměr tapety. Při zaokrouhlování je potřeba se řídit pokyny výrobce.


Šířka (m) x výška (m) = rozměr tapety (m2)

 


A co když je stěna křivá? I v tomto případě existuje řešení. Rozměry měříte vždy v minimálně třech bodech a použijete rozměr největší z naměřených. Vždy totiž můžete přesah odříznout, ale vzniklou mezeru už nenastavíte. Více informací najdete v našem článku věnovaným tapetám na míru.

 

Tapety s opakujícím se vzorem nebo bez vzoru už jsou pro výpočet rozměru tapety krapet složitější. Velikost stěny změříme stejně jako jsme uvedli u tapet na míru. Teď je třeba zjistit počet rolí, které potřebujeme nakoupit. Bude ještě nutné znát přesahy tapet, které se uříznou, raport (vzdálenost, ve které se vzor na tapetě opakuje) a nejlépe vezmeme roli navíc pro případné opravy.

 

Tapeta bez přesazení nebo s malým přesazením:    
 

(obvod tapetované místnosti* výška)/5=počet rolí


 

Tapeta s velkým přesahem:                
 

(obvod tapetované místnosti* výška)/4=počet rolí


Vždy se doporučuje přikoupit jednu roli navíc k výsledku, který výpočtem vyšel.

 

 

3. Lepení tapety


Hurá – máme vybráno, změřeno, nakoupeno a už se blíží okamžik samotného lepení. Nyní je potřeba připravit stěnu k instalaci tapety tak, aby tapeta dobře přilnula, byla rovná a nedocházelo k pozdějšímu odlupování nebo jinému poškození.


Více vrstvé omítky je nutno odstranit seškrábáním, staré tapety strhnout, odstranit plesnivé, vlhké části, mastné a jiné skvrny, praskliny a prohlubně zahladit. Po výmalbě nebo nových omítkách dostatečně dlouhou dobu počkat, až řádně vyschnou. Těsně před lepením je doporučeno povrch penetrovat pro zajištění lepší přilnavosti a snížení nasákavosti stěny.


Stejně jako tapet je na trhu i nepřeberné množství lepidel. Nejdůležitějším kritériem při výběru je materiál tapety a co se týká množství zohledňujeme plochu v m2, na kterou tapetu budeme instalovat. Lepidlo pro lepení bývá zpravidla práškové a před použitím jej musíte řádné rozmíchat, aby v sobě nemělo hrudky, které by pak mohly zbytečně tvořit hrbolky při nalepení. Přesahy se po nalepení pásu zařezávají nožem ještě před vyschnutím lepidla, aby okraje správně přilnuly.

 

 


Na papírové tapety a tapety vinylové s papírovým nosičem se lepidlo nanáší štětcem na celý pás najednou v podélném směru až po okraj. Pás složte a nechte 10-15 minut odležet, aby pořádně lepidlem nasákl a změknul. Lepící tapetu na zeď instalujte od stropu. Po přilnutí je potřeba od středu ke krajům pomocí kartáče, špachtle nebo gumového válečku celý pás vyhladit, vytlačit bubliny a upevnit kraje občasným přejetím válečku až do vyschnutí lepidla.


Vliesové tapety a tapety vinylové s vliesovým podkladem lepíme přímo na stěnu potřenou lepidlem v dostatečné vrstvě, kterou uvádí výrobce lepidla a pomocí kartáče, špachtle nebo gumového válečku odstraňujeme bubliny ve směru od středu ke krajům. Kraje pak zahladíme válečkem. Jednoduché nalepovací tapety na zeď zvládne nainstalovat opravdu každý.

Hotovo! Krása střídá nádheru. Na začátku bylo plno obav a teď? Výsledek je perfektní a vy můžete být na sebe pyšní, že jste to tak skvěle zvládli.

 

 

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout